"Sport, politika, üzlet: Magyar labdarúgóedzők a függetlenné vált Afrika államaiban a második világháború után" címmel jelent meg Kiss László cikke a Múltunk - Politikatörténeti folyóiratban.
Absztrakt:
Az 1955-ös bandungi konferenciát követően a szovjet vezetés felismerte a „harmadik világ” országaiban rejlő politikai erőt, és változtatott korábbi szemléletén, amely a gyarmati rendszer felbomlását a fejlett nyugati országokban folytatott „osztályharc” sikerességétől várta. Az új irányvonal értelmében a fejlődő országok szocializmusba útra tereléséhez szükséges közvetlen pénzügyi és katonai támogatások mellett a modernizáláshoz szükséges szakemberréteg kiképzésében is szerepet szántak a szocialista tábor országainak.
A sport, ezen belül kiemelten a futball a befolyásolás és a kapcsolatépítés egyik speciális terepe volt. 1957 és 1989 között több mint ötven magyar futballszakember vállalt hosszabb-rövidebb szerepet afrikai államok nemzeti vagy klubcsapatai mellett, Afrika a magyar labdarúgóedzők egyik kiemelt „kiküldetési” területe lett. A tanulmány a magyar edzők, szakvezetők afrikai tevékenysége, az afrikai államok labdarúgásában betöltött szerepének ismertetése mellett bemutatja az edző-delegálások sajátosságait, hátterét, a sport és a politika összefonódását is.
A cikk elérhető itt:
Kiss, László (2024) Sport, politika, üzlet : Magyar labdarúgóedzők a függetlenné vált Afrika államaiban a második világháború után. MÚLTUNK - POLITIKATÖRTÉNETI FOLYÓIRAT, 69 (2). pp. 126-154. https://doi.org/10.56944/multunk.2024.2.5